ЗАДАЙ ПОСОКА - ИСКАМЕ ДА ВИ РАЗКАЖЕМ
Информационната кампания има за цел да разясни на широката публика какво е достъпна среда, кого засяга нейната липса и как можем всички да сме част от промяната.
* Достъпна среда е онази подходяща среда, която осигурява лесен и възможен достъп до сгради, транспорт, образование, забавления и др. за всеки, независимо от неговите физически, сетивни, когнитивни възможности.
* Отнася се до всички – от човека с увреждане до майките и възрастните хора, без значение от местоживеенето им.
* Можем да променим нещата, когато имаме отношение към проблемите и сме активни.
Чрез серия от визии, които представят различни ситуации, ще покажем, че достъпната среда е проблем, който засяга всеки един от нас.
През живота си ние и нашите близки се развиваме и променяме.
Понякога изпадаме във физически неразположения или сме във временна нетрудоспособност, или сме на разходка с децата си в колички, или ни се налага използването на бастуни, патерици и т.н.
Тогава разбираме, че труднодостъпните места всъщност не са проблем само за хората с трайни увреждания, а засягат ежедневието на всеки един от нас.
За да променим нещата, можем да подаваме сигнали до местните администрации, фирмите по поддръжка и отговарящите за обектите органи!
НЕКА заедно за зададем посоката на промяната!
Подробности за тази част от кампанията вижте и ТУК
Тази част от кампанията е финансирана от Агенцията за хората с увреждания.
НЕДОСТЪПНИ ОБЩЕСТВЕНИ СГРАДИ
С първата ситуация обръщаме внимание на недостъпните обществени сгради. Въпреки че по закон до всяка сграда трябва да има варианти за лесен достъп, все още голяма част от сградите нямат адекватни рампи, скосени участъци, подвижни платформи и други удобства за безпроблемен достъп на всички хора. Кликнете на снимката, за да Ви отведе към публикация по темата във фейсбук страницата на Сдружение Общност Мостове. Под нея сме инициирали дискусия, която може да представлява интерес за Вас.
НЕДОСТЪПЕН ПЛАЖ
С втората ситуация обръщаме внимание на недостъпните плажове и други подобни обекти за почивка и забавление. Много сериозен проблем е, че отговарящите за стопанисването на плажовете, често не осъзнават значимостта на подходящи пътеки за придвижване през пясъчната ивица до водата. Липсата на адекватна достъпност засяга не само хората с трайни увреждания на долните крайници, а и семействата с малки деца и бебета, хората с наднормено тегло, възрастните хора и други. Кликнете на снимката, за да Ви отведе към публикация по темата във фейсбук страницата на Сдружение Общност Мостове. Под нея сме инициирали интересна дискусия със снимки и коментари по темата.
НЕДОСТЪПЕН ТРАНСПОРТ
Ето нашата трета визия, с която обръщаме внимание на трудностите, свързани с достъпа до обществен транспорт. Често влизането или качването в превозното средство е практически невъзможно за голям кръг от хора. Стълбите са високи, вратите тесни, а при някои транспортни съоръжения има предвидени подвижни рампи, но няма възможност да бъдат използвани. В големите градове в България все по-често се срещат добри решения за лесен достъп до обществения транспорт, за разлика от по-малките населени места. Неглижирането на този сериозен проблем, за съжаление, често води до изолация на потърпевшите, като ги лишава от правото им да се придвижват свободно, където имат нужда. Кликнете на снимката, за да Ви отведе към публикацията ни във фейсбук страницата на Сдружение Общност Мостове - станете част от дискусията с коментари и снимки по темата, които можете да публикувате под нея.
УВРЕДЕН СЛУХ - МОМИЧЕТА В ПАРКА
Четвъртата визия, която Ви представяме, е посветена на трудностите при общуване с хората с увреден слух. Прекрасната художничка Мирела Венциславова е автор на всички илюстрации, разработени целево за нашия проект. Мирела е с увреден слух от съвсем мъничка и ни разказа за един от основните проблеми, с които се бори ежедневно. Това е неразбирането на чуващите хора, че всъщност е нужно малко внимание и отношение, за да контактуваме с хората с увреден слух. Ако имате в обкръжението си хора със слухова загуба, ще ни е интересно да споделите различни случки от общуването помежду ви. Във фейсбук страницата на Сдружение Общност Мостове можете да напишете Вашия коментар под публикацията ни - кликнете на картинката, за да Ви отведе там.
НЕДОСТЪПНИ ТУРИСТИЧЕСКИ ОБЕКТИ
Ето и нашата пета визия, с която обръщаме внимание на хората с увредено зрение. Често хората с увредено зрение изпитват трудности. Те са свързани както с придвижването им навън - извън познатата им обстановка, така и с посещението на обществени сгради. В музеите например често липсва описание на Брайлова азбука или няма екскурзовод, който да им разкаже историята на изложените експонати. Дори една сграда да има достъпна за хора с увредено зрение архитектура (тактилни плочи), това не я прави реално използваема. Брайловата азбука се владее от почти всички незрящи хора и им помага много в ежедневието, обучението и социалния живот. Редно е да има надписи на нея навсякъде, където това е нужно. Ако в обкръжението си имате хора с увредено зрение, ще ни е интересно да споделите в коментарите различни случки от тяхното ежедневие и как се справят с трудностите, както и положителни практики от добре уредена достъпна среда за тях. В нашата фейсбук страницата можете да споделите своето мнение под публикацията ни - кликнете на картинката, за да Ви отведе там.
НЕДОСТЪПЕН ПАРК
С шестата ни визия обръщаме внимание на трудностите, които имат хората в недостъпните паркове. Недостъпността в парковете засяга не само хората с трайни увреждания, но и тези, пострадали в инциденти или злополуки. Градските паркове са едни от най- посещаваните места за отдих и разходка през всички сезони. В последните години все повече алеи са снабдени с тактилни плочки, което е чудесен пример за достъпна среда. Но остава огромен проблемът със сериозните неравности, които често представляват опасност , високите бордюри и напълно недостъпните за хора в колички тревни площи. Прави впечатление, че на детските площадки рядко има специализирани люлки за деца с физически увреждания, а и достъпността до самите площадки е ограничена. Ще е чудесно, ако споделите снимки и коментари, свързани с обществени паркове, които сте посетили. Може да споделите абсурдни и недостъпни части от парковете, както и добри примери за качествено изпълнение. Това можете да направите под поста в нашата фейсбук страница - кликнете на картинката за да Ви отведе там. Нека заедно зададем посоката на промяната!
ПАРКОМЕСТА ЗА ХОРА С УВРЕЖДАНИЯ
С нашата седма визия обръщаме внимание на специално обозначените паркоместа за хора с увреждания. Инвалидните паркоместа са обозначени с боядисано в синьо паркомясто и очертан в бяло знак за човек в инвалидна количка. Много често има поставен знак, показващ къде се намират и колко са на брой. Те се поставят на най-близките паркоместа до входовете на супермаркетите, обществени сгради, аптеки, частни кабинети на лекари и др., но и все по-често биват ползвани от семействата на хора с увреждания, за да имат по-лесен достъп до мястото, където живеят. Хората, имащи право да паркират на тях притежават специален син талон. Въпреки това често ставаме свидетели на неправомерно паркирали коли, които нямат син талон, който да удостоверява, че всъщност имат нужда да го използват, а просто искат по-бърз и лесен достъп. Или самите те двърдят, че не са видели знака. Ако сте ставали свидетели на нарушения и неправомерно паркирали коли ще е чудесно, ако под този пост споделите снимки и коментари и да ни разкажете как се справяте в тези ситуации. Също така ако в обкръжението си имате човек с увреждане, който притежава такова парко място, ще ни е интересно да ни споделите в коментарите как се справяте с нарушителите. Нека заедно зададем посоката на промяната! В нашата фейсбук страницата можете да споделите своето мнение под публикацията ни - кликнете на картинката, за да Ви отведе там.
НЕДОСТЪПНИ СТЪЛБИ
С осмата визия, която ви представяме, обръщаме внимание на трудностите, с които се сблъскват хората с увреждания, когато достъпът до обществено сгради е възможен само чрез стълби. Липсата на рампа за инвалидни колички е сериозен проблем. Когато човек е с трайно увреждане или поради злополука е временно трудноподвижен, изкачването на стълби е невъзможно. Много от обществените сгради все още не са снабдени с качествени рампи, които да осигуряват достъп на всички хора. Музеи, кина, театри, читалища , библиотеки ....Всеки от нас е виждал как не само хора с двигателни увреждания, но и възрастни, родители с бебешки колички, се затрудняват да влязат в сградата. За съжаление дори държавни институции са в подобно състояние, особено в по-малките населени места. Често можем да видим рампи за колички, които са построени, но са напълно неизползваеми заради сериозния наклон, който представлява опасност за човека. Разбира се, трябва да посочим, че имаме и много добри примери, но те все още са крайно недостатъчни. Нека заедно зададем посоката на промяната! В нашата фейсбук страницата можете да споделите своето мнение под публикацията ни - кликнете на картинката, за да Ви отведе там.
ВЪРТЯЩИ СЕ ВРАТИ
Представяме ви деветата ни визия, с която обръщаме внимание на трудностите, които имат хората в инвалидни колички при посещение на обществени сгради, чиито вход е с въртящи се врати. Такъв тип врати има в търговските центрове, хотели и други. Много често тези врати трябва да се бутнат, за да се задвижат. В такъв случай хората, придвижващи се с рингови инвалидни колички не могат да преминат, защото нямат възможност да задвижват с ръце своята количка и да бутат вратата едновременно с това. За да са достъпни, всички сгради с подобен тип вход трябва да имат и допълнителна врата за трудноподвижни хора, родители с бебешки колички и други. В нашата фейсбук страницата можете да споделите своето мнение под публикацията ни - кликнете на картинката, за да Ви отведе там.
УВРЕДЕН СЛУХ - В ИНСТИТУЦИЯ
С десетата ситуация, която представяме, обръщаме внимание на затрудненията, които изпитват хората с увреден слух при посещенията си в административни учреждения. Често служителите там не забелязват или не обръщат внимание на това. че човекът срещу тях е нечуващ. В резултат на това се получават неприятни ситуации, в които и двете страни остават неудовлетворени. Ако сте служител в администрацията и обслужвате човек със слухови проблеми, имайте предвид няколко важни неща: * Говорете с лице към него, не викайте, но изговаряйте отчетливо думите. * Бъдете търпеливи, при нужда повторете това, което казвате. * Хората с увреден слух в повечето случаи четат и пишат, затова може да използвате и този начин на комуникация. Ако и вие сте сред тези, които чакат да бъдат обслужени и видите нечуващ човек, който изпитва затруднения в комуникацията със служителя, попитайте дали има нужда от помощ. В нашата фейсбук страницата можете да споделите своето мнение под публикацията ни - кликнете на картинката, за да Ви отведе там
ВИСОКИ БОРДЮРИ
С настоящата визия обръщаме внимание на липсата на скосени тротоари. Всички сме виждали как не само хора в инвалидни колички, но и такива с временни физически затруднения, например ползващи специализирани проходилки, се затрудняват да се качат на бордюра. Дори там, където има скосявания, те често са направен не достатъчно полегати и вместо да улесняват, те правят спокойното придвижване невъзможно. Дали с бебешка количка, с инвалидна количка, с проходилка или друг вид помощно средство- проблемът с бордюрите е повсеместен,затова бъдете активни и подавайте сигнали към институциите. В нашата фейсбук страницата можете да споделите своето мнение под публикацията ни - кликнете на картинката, за да Ви отведе там.
УВРЕДЕНО ЗРЕНИЕ - КУЧЕ ВОДАЧ
Последната ни визия обръща внимание на трудностите, с които се сблъскват хората с частично или напълно увредено зрение. Едно от предизвикателствата пред незрящите хора са непочистени клони и листа на дървета, които висят ниско върху тротоара. Човекът с увредено зрение няма как да ги види, блъска се в тях и може да се нарани сериозно. Липса на поставени тактилни плочки също е сериозен проблем. Тяхната цел е отбелязване на начало на улица, промяна в наклона на тротоара или опасни скосявания. За да се придвижват безопасно, хората с увредено зрение използват бял бастун , а също и кучета - водачи. Белият бастун е помощно средство за придвижване и сигнализиране. Основната му функция е осезателна. С него незрящият човек опипва настилката около себе си и си осигурява известна безопасност при придвижването. Кучетата водачи са кучета - асистенти, които са специално обучени, за да водят стопаните си безопасно при препятствия. Ако в обкръжението си имате човек с увредено зрение, споделете ни в коментари какво затруднения среща, излизайки извън дома си, и как се справя с тях. В нашата фейсбук страницата можете да споделите своето мнение под публикацията ни - кликнете на картинката, за да Ви отведе там.
ЗАДАЙ ПОСОКА - зА МАЛКИТЕ НИ ПРИЯТЕЛИ
За малките ни приятели също сме подготвили нещо интересно – картинки за оцветяване, които ще им помогнат да разберат трудностите, които недостъпната среда създава на почти всички хора в даден момент – хора с увреждания, майки с колички, възрастни хора, пострадали хора. Илюстрациите ще им помогнат да разберат и някои особености, свързани с хората със специални потребности. За текстовете на картинките е използван шрифт Adys, специално разработен да улеснява в четенето хора с лека до средна степен на дислексия. Можете да научите повече на www.adysfont.com.
Оцвети и научи
А ето и една презентация с всички представени ситуации, подходяща за ползване вкъщи, в детски градини, училища, центрове.
ПЕЧАТНИ МАТЕРИАЛИ
За целите на кампанията са разработени 3 вида печатни материали – плакат, брошура и картинки за оцветяване.
Плакат 50х70 см
Подходящ за поставяне/ раздаване в училища или други образователни институции, читалища, библиотеки, офиси на компании, държавни учреждения.
Брошура сгъната 10х15 см
Подходящи са за поставяне/ раздаване в училища или други образователни институции, читалища, библиотеки, офиси на компании, държавни учреждения
Картинки за оцветяване
Различни варианти. Подходящи за деца от 5 до 9 години, като към тях има кратки текстове, които са насочени специално към децата. Ако сте учител, педагогически или друг специалист, който работи с деца, бихте могли да ги използвате в практиката си. Оттук можете да изтеглите картинките в pdf файлове.
КАК Е ПО СВЕТА?
Споделено с нас от Мария Христова – студентка по Журналистика и Политически науки в Американския университет в Благоевград:
Достъпна инфраструктура
"Финикс, където бях най- дълго - улиците не само в центъра, а и в по- крайните квартали са пригодени за лесно минаване, без абсолютно никъде да се налага да се изкачват стъпала . За влизане в сградите има рампи."
Достъпна инфраструктура
"Вашингтон- същото важи и за там."
Достъпна инфраструктура
"И Филаделфия не остава по- назад."
Достъпен басейн
"Помощно съоръжения за влизане в басейна на хотела във Филаделфия."
Достъпно обзавеждане
"Тоалетната за трудноподвижни хора в Аризонския университет във Финикс, който е държавен. На всяко място в Щатите, което посетих, имаше напълно същата тоалетна - дали отделна, или просто една за всички, която е така оборудвана (или по-добре)."
Партньори
Проектите са успешни, когато имаме добри партньори и съмишленици. С благодарност към нашите партньори в този проект:
Агенция за хората с увреждания
Финансиране на проект ЗАДАЙ ПОСОКА съгласно договор от 06.2024 г