СТАНОВИЩЕ
по Проект на
Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Правилника за
устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и
на регионалните картотеки на медицинските експертизи
26.05.2023
„ Като едни от хората, участвали в процеса по промяна на нормативна база, касаеща правата на хората с увреждания в България в последните години, неведнъж сме заявявали, че нормативните документи в тази сфера не постигат целите, за които са създадени. Те би трябвало да са отговора на националното законодателство, което хармонизира с Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания и други международни документи, по които държавата ни е страна и е поела ангажименти. Поради тези причини считаме, че националното законодателство трябва да претърпи развитие и да започне да отговаря наистина на нуждите на хората с увреждания, като в основата стои необходимостта от промяна на порочната система за оценка на уврежданията, съгласно Наредбата за медицинската експертиза. Измененията трябва да се направят след сериозни дискусии и анализи, системно, планирано и синхронизирано цялостно със законодателството на Република България.
Предложеният проект на ПМС за изменение и допълнение на ПУОРОМЕРКМЕ вероятно ще реши някои проблеми по отношение на административната тежест за хората с увреждания, забавянето на ЕР на ТЕЛК, прекалено дългите срокове при обжалване и т.н.
Това обаче са поредните кръпки в законодателството, в които част от промените са по-скоро козметични, а друга част спорни по отношение на ползите за хората с увреждания.
Доказателство за това са редицата промени през последните години, (дори само броят им през последните месеци) в редица документи, касаещи правата на хората с увреждания – Наредба за медицинската експертиза, Закон за здравето, Закон за хората с увреждания…
С тези промени не се гарантира по-справедлива и обективна оценка с оглед на факта, че за съжаление, ЕР на ТЕЛК е основният нормативен документ, който гарантира правата на хората с увреждания, съобразно степента на увреждане, определена от ТЕЛК. А като такъв той не отразява адекватно състоянието на човека с увреждане.“
прочетете цялото становище ТУК
-
По сигнал на Сдружение ОБЩНОСТ МОСТОВЕ КЗД установи дискриминация в Наредба 2 и Закона за здравето относно лечението на български граждани
-
СТАНОВИЩЕ ПО ПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА 26 от 2007 г.
-
СТАНОВИЩЕ ПО ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗДРАВЕТО 49-454-01-40
-
СТАНОВИЩЕ ПО ПРОЕКТ НА ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЛИЧНАТА ПОМОЩ 03.2024
-
СТАНОВИЩЕ ПО ПРОЕКТ НА ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ПРОДУКТИ В ХУМАННАТА МЕДИЦИНА (ЗЛПХМ)
-
СТАНОВИЩЕ ПО ВНЕСЕНИ В НС ПРОЕКТИ НА ЗАКОН ЗА ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО