„Отчитаме като положителен факта, че се инициират необходимите промени по отношение хармонизирането на българското законодателство в съответствие с Регламент (ЕС) 2021/2282 на Европейския парламент и на Съвета от 15 декември 2021 година относно оценката на здравните технологии и за изменение на Директива 2011/24/ЕС с цел да се оптимизират процесите по извършване на оценка на здравните технологии (ОЗТ) на лекарствени продукти и медицински изделия.
С оглед на конкретиката на Регламента относно пациентското участие, обръщаме внимание, че никъде в проекта на Закон за изменение и допълнение на ЗЛПХМ не става ясно как точно ще бъде чут гласът на пациентите, с какви механизми ще се гарантира тяхното участие в процесите, свързани с изработване на ОЗТ, по какви критерии ще се избират пациентските и правозащитните организации, които да представляват различни пациентски групи.
Настояваме да се допълнят промените, като ясно се разпише пациентското участие в процесите по ОЗТ, което да бъде изцяло в духа на Регламента.
Също така считаме, че в унисон с предвидените структурни и кадрови промени в НСЦРЛП по трансформирането му в на Национален съвет за регулиране и оценка на здравните технологии, следва да се разпише прозрачна процедура с много ясни и стриктни критерии за избор на членове на Съвета и за въвеждане на мандатност, тъй като до момента в настоящия чл. 258 на ЗЛПХМ това изцяло липсва.“
прочетете целия текст ТУК
-
СТАНОВИЩЕ ПО ПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА 26 от 2007 г.
-
СТАНОВИЩЕ ПО ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗДРАВЕТО 49-454-01-40
-
СТАНОВИЩЕ ПО ПРОЕКТ НА ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЛИЧНАТА ПОМОЩ 03.2024
-
СТАНОВИЩЕ ПО ПРОЕКТ НА ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ПРОДУКТИ В ХУМАННАТА МЕДИЦИНА (ЗЛПХМ)
-
СТАНОВИЩЕ ПО ВНЕСЕНИ В НС ПРОЕКТИ НА ЗАКОН ЗА ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО
-
СТАНОВИЩЕ ПО ПРЕДЛОЖЕНИЯТА ЗА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА ЗДРАВЕТО И РЕСПЕКТИВНО В НАРЕДБА 2 ОТ 27 МАРТ 2019 ГОДИНА по време на работна група