От сдружение „Общност МОСТОВЕ“ многократно и последователно сме заявявали аргументираната си позиция относно чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето и обвързаната с тях Наредба 2 от 27 март 2019 г. за медицинските и други услуги по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето и за реда и условията за тяхното одобряване, ползване и заплащане.
******
Предложената с настоящия законопроект промяна в чл. 82, ал. 3 от Закона за здравето е разписана, както следва:
„В чл. 82, ал. 3, изречение второ думите „Лечението за“ се заменят с „Лечението на“ и след думата „заболявания“ се добавя „както и лечението на редки заболявания с лекарствени продукти и диетични храни за специални медицински цели“.“
По този начин изречение второ на ал. 3 от чл. 82 от Закона за здравето ще гласи следното:
„Лечението на онкологични и онкохематологични заболявания, както и лечението на редки заболявания с лекарствени продукти и диетични храни за специални медицински цели, започнало преди навършване на 18-годишна възраст, продължава да се заплаща и след навършването на тази възраст до приключване на лечението.“
******
Въпреки принципното ни съгласие с тази нормативна промяна, за пореден път категорично заявяваме, че тя предоставя само частично решение, касаещо сравнително малка група хора с редки заболявания, които отговарят на следните условия:
- Да имат диагностицирано рядко заболяване;
- Към момента на влизането в сила на промяната да са деца до 18-годишна възраст;
- Към момента на влизането в сила на промяната вече да са лекуват по реда на Наредба 2 от 27 март 2019 г.
Безспорно за тази малка група хора така предложеното изменение предвижда да се осигури непрекъснатост на терапевтичния процес след навършване на пълнолетие. Това е описано и в мотивите към законопроекта.
За съжаление обаче тази промяна по никакъв начин не решава проблемите на вече пълнолетните хора с редки заболявания, за които са били автоматично изключени възможностите да получат нужното им лечение по реда на Наредба 2 (с изключение на случаите, касаещи трансплантация на органи и хемопоетични стволови клетки в чужбина). Практически те отново остават пренебрегнати, дискриминирани и с нарушени пациентски и човешки права. Нормативната промяна за пореден път допринася за законовото регламентиране на дискриминативни ограничения (дискриминация по възраст и по вид заболяване).
****
Ние считаме, че трябва да се адаптира ал. 3 на чл. 82 от Закона за здравето като всички услуги, които се покриват чрез средства от държавния бюджет през МЗ от звеното към НЗОК, заместващо ЦФЛД от 01.04.2019 г. за децата до 18-годишна възраст, следва да се покриват и за пълнолетните лица над 18 години, независимо кога е възникнало заболяването им.
прочетете целия текст ТУК
-
СТАНОВИЩЕ ПО ПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА 26 от 2007 г.
-
СТАНОВИЩЕ ПО ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗДРАВЕТО 49-454-01-40
-
СТАНОВИЩЕ ПО ПРОЕКТ НА ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЛИЧНАТА ПОМОЩ 03.2024
-
СТАНОВИЩЕ ПО ПРОЕКТ НА ЗАКОН ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЛЕКАРСТВЕНИТЕ ПРОДУКТИ В ХУМАННАТА МЕДИЦИНА (ЗЛПХМ)
-
СТАНОВИЩЕ ПО ВНЕСЕНИ В НС ПРОЕКТИ НА ЗАКОН ЗА ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО
-
СТАНОВИЩЕ ПО ПРЕДЛОЖЕНИЯТА ЗА ПРОМЕНИ В ЗАКОНА ЗА ЗДРАВЕТО И РЕСПЕКТИВНО В НАРЕДБА 2 ОТ 27 МАРТ 2019 ГОДИНА по време на работна група