Д-р Антоанета Тончева от Сдружение ОБЩНОСТ МОСТОВЕ пред EUROACTIVE
„Надявам се да създадем прецедент. Да притиснем здравните институции да реформират законодателството, за да не създава дискриминация“, каза пред Euractiv д-р Антоанета Тончева, член на сдружение „Общност МОСТОВЕ“, експерт генетик-молекулярен биолог. [https://pixabay.com/]
Пациенти с редки и онкологични заболявания съдят Министерството на здравеопазването (МЗ) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) в България заради дискриминация. Те опитват да предизвикат „революция“ и равен достъп до жизненоважни лекарства за всички граждани на страната, съобщи за Euractiv сдружение „Общност МОСТОВЕ“ – неправителствена организация, работеща по проекти и каузи в името на по-добър живот на хората със специални потребности и с различни увреждания, голяма част от които са всъщност и хора с редки или ултраредки заболявания.
Българското законодателство, което регламентира плащанията на медицински услуги, поставя ограничения за предоставяне на безплатни лекарствени терапии, медицински храни и изделия за хора, които са навършили пълнолетие (18 г.).
Според закона всички български граждани до 18-годишна възраст имат право на всякаква медицинска помощ, дори извън обхвата на задължителното здравно осигуряване. Когато тези хора навършат пълнолетие, грижата на държавата за част от хората с редки болести, които имат най-голяма нужда от помощ, просто спира.
Повече вижте ТУК