През 2023 година все така продължихме застъпническата си дейност по отношение на правата на хората с увреждания – участия в срещи и работни групи с различни институции, даване на становища по нормативни актове. Освен това продължихме започнати и стартирахме нови информационни кампании, помогнахме на хора с увреждания и родители на хора с увреждания с консултации на база нашия опит и контакти и други присъщи за целите ни дейности. Ето някои от нещата, които се случиха:
След повече от 2-годишно застъпничество, със съвместните усилия на НМД и други организации има напредък по отношение на медицинските храни- това, което постигнахме до момента, са следните 3 неща:
1. Приемане на двете форми на малнутриция (недохранване) – умерена и тежка – в списъка на заболяванията, за които НЗОК покрива нещо (лекарство или храна) изцяло или частично за домашно лечение – това стана с решение на надзорния съвет на НЗОК от 17.10.23 г.
2. Изработка на спецификацията на храните за медицински цели, в който процес и ние взехме участие и бяхме проксита на лекарите, които не бяха включени в специалната за целта комисия, което се случи на 03.11.23 г. В тази спецификация са включени пълноценни и НЕпълноценни медицински храни за хора под и над 18-годишна възраст, които страдат от малнутриция (недохранване).
На база на това ще могат да кандидатстват за отпускане по каса на храни вероятно след април-май 2024 г. (т.е. когато минат всички срокове по обществените поръчки за доставка на храните и бъдат вече избрани доставчиците на храни) без значение какво е основното им заболяване, довело до малнутриция.
3. Приемане с решение на надзорния съвет на НЗОК от 18.12.23 г. на спецификацията на храните, която е описана в приложение 1 към това решение (и това приложение още не е публикувано – чакаме да го видим).
Следващите стъпки са:
– изработка на методиката за оценка състоянието на пациентите – имат или нямат малнутриция и в каква форма;
– изработка на методиката за отпускане на храните – вероятно с електронен протокол от специализирана комисия, подобно на протоколите за лекарства.
– обявяване на търговете и провеждането им;
– избор на доставчици на храните;
Чак тогава пациентите ще могат да кандидатстват за храни по каса.
За да заработи всичко в интерес на нуждаещите се ще трябва:
да се провежда информационна кампания за целта.
да се организират обучения на лекари, които ще изписват съответните храни
това ще е дълъг процес, но първата крачка е направена.