You are currently viewing По сигнал на Сдружение ОБЩНОСТ МОСТОВЕ  КЗД установи дискриминация в Наредба 2 и Закона за здравето относно лечението на български граждани

По сигнал на Сдружение ОБЩНОСТ МОСТОВЕ КЗД установи дискриминация в Наредба 2 и Закона за здравето относно лечението на български граждани

След години наред сигнали до Министерство на здравеопазването (МЗ), Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и различните състави на комисията по здравеопазването (КЗ) в Народното събрание, през януари 2024 г. сдружение „Общност МОСТОВЕ“ сезира Комисията за защита от дискриминация (КЗД) относно дискриминативните ограничения и неравното третиране на различни групи пациенти, заложени в чл. 82 от Закона за здравето и Наредба № 2 от 27 март 2019 г. за медицинските и други услуги по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето и за реда и условията за тяхното одобряване, ползване и заплащане.
Според настоящата нормативна уредба има фрапиращи разлики в правилата, според които се лекуват децата до 18 г. и пълнолетните лица, лечението за които се заплаща с публични средства (от самата НЗОК по механизмите на редовното здравно осигуряване или от държавния бюджет през МЗ към НЗОК по реда на Наредба № 2). Разпоредбите не са еднакво приложими за всички пациенти и са дискриминиращи в няколко отношения, които са детайлно цитирани в подадения сигнал. Нещо повече, към сигнала, по който беше образувана преписка №11 от 2024 г. бяха изложени 11 различни казуса, касаещи пациенти както с чести, така и с редки заболявания от различни възрастови групи.
Цитираните казуси обхващат лечението на пълнолетни пациенти с: онкологични заболявания, вкл. с редки видове тумори; с тежки изкривявания на гръбначния стълб, изискващи поставяне на импланти; апластична анемия; артериит на Такаясу; булозна епидермолиза; периневрални кисти на Тарлов; нарколепсия; миастения гравис; наследствена оптична невропатия на Лебер; муковисцидоза.
С решение № 351 от 25.11.2024 г. по преписка № 11/2024 г. по описа на КЗД, което сдружение „Общност МОСТОВЕ“ получи на електронната си поща на 18.12.2024 г. стана ясно, че КЗД е установила:
– по отношение на министъра на здравеопазването, че разпоредбата на чл. 4 и чл. 7 от Наредба № 2 от 2019 г. „нарушава забраната за дискриминация и осъществява неравно третиране по смисъла на чл. 4, ал. 2 от Закона за защита от дискриминация (ЗЗДискр.) на пациентите по признак „възраст“, „увреждане“ по отношение на заплащане с публични средства на лекарствени продукти, медицински изделия и медицински храни.
– По отношение на Народното събрание на Република България, представлявано от председателя на НС, че разпоредбата на чл. 82, ал. 3 от Закона за здравето „нарушава забраната за дискриминация и осъществява неравно третиране по смисъла на чл. 4, ал. 3 от Закона за защита от дискриминация (ЗЗДискр.) на пациентите по признак „възраст“, „увреждане“ по отношение на заплащане с публични средства на лекарствени продукти, медицински изделия и медицински храни.“
КЗД препоръчва на основание чл. 47, т. 8 от ЗЗДискр. на министъра на здравеопазването на Република България и на Народното събрание на Република България да предприемат мерки по чл. 10 и чл. 11 от ЗЗДискр., необходими за спазване на равенството в третирането и да не допуска бъдещи нарушения на чл. 4, ал. 3 от ЗЗДискр.
С други думи, тъй като е установена дискриминация с приемането на тази законова разпоредба, КЗД препоръчва на законодателя да отстрани дискриминативните ограничения от чл. 82 на Закона за здравето, както и на министъра на здравеопазването същите от текстовете на Наредба № 2.
Решението на КЗД е истински пробив и прецедент, като пряко касае големи групи хора с различни заболявания. То служи като солиден аргумент за промяна на нормативната уредба, а междувременно всички засегнати пациенти могат да потърсят обезщетение пред гражданските съдилища, ако са претърпели вреди в резултат на това нарушение.